Történetünk

‘90-es évek: a rendszerváltás után

Az Ökotárs születése egybeesik a hazai demokratikus átmenettel, Magyarország független és szabad országgá válásával. 

Amíg az embereknek nem volt lehetőségük szabadon szerveződni, és kockázatos volt kiállni társadalmi ügyek mellett, a kevés létező civil szervezetnek nem sok mozgástere volt. A rendszerváltással mindez megváltozott, azonban az önmagukat megszervező közösségeknek nem voltak sem követhető mintáik, se pénzük, tudásuk vagy tapasztalatuk - a civil társadalomnak szinte a nulláról kellett újra felépülnie.

Ennek a fellendülésnek volt egyik fontos állomása a ‘80-as évek végén szárbaszökő környezetvédő mozgalom, amelynek önszerveződő közösségei igazi társadalmi erőt képviseltek. 1991-ben az ő megsegítésükre indult el az Environmental Partnership program, amely amerikai magánalapítványok kezdeményeztek a frissen demokratizálódó közép-európai régióban. A program első három évében annyira sikeres volt, hogy folytatására 1994-ben önálló szervezet jött létre - azóta bejegyzett civil szervezetként, Ökotárs Alapítvány néven végezzük munkánkat. Partnereink hasonlóan tettek Lengyelországban, Csehországban és Szlovákiában, később Romániában, majd Bulgáriában is, együttműködésünk mai napig tart az Environmental Partnership Association (EPA) ernyője alatt.

Amellett, hogy forrásokat biztosítunk civil szervezetek számára, a kezdetektől fogva különös figyelmet fordítunk a vidéki szervezetek és közösségek segítésére, akár a főváros agglomerációjában, akár az ország távolabbi, leszakadó térségeiben. Az 1990-es években az Átfogó Szervezetfejlesztési Program keretében, ma KÖZ-SZER-VEZ és Civil Térkép programjaink révén készítik fel kollégáink a lelkes kisközösségeket, hogy hatékonyan tudják képviselni az érdekeiket a számukra fontos ügyekben, legyen szó az önkormányzattal való együttműködés kialakításáról vagy egy helyi környezetkárosító beruházás elleni fellépésről. MIndemellett megalakulásunk óta szervezünk tanulmányutakat és képzéseket, jelentetünk meg civileknek szóló szakmai anyagokat, hogy működésükben is megerősítsük és útjukra indítsuk az ígéretes állampolgári kezdeményezéseket. 

2000-es évek: környezeti programból a teljes civil társadalom támogatásáig

Bár az Ökotárs az önszerveződés és az állampolgári aktivizmus újjáéledését eleinte a környezetvédő mozgalmak támogatásával segítette, hamar világossá vált, hogy az igazságos, demokratikus és környezetbarát Magyarországhoz vezető út elképzelhetetlen a teljes magyar civil társadalom megerősítése nélkül. Az ezredforduló óta ezért tágabb fókusszal dolgozunk, és a “zöld” ügyek mellett a teljes civil társadalom támogatására is egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk.

Azóta számos támogatási programot bonyolítottunk le, amellyel forrásokhoz juttattuk a magyar civileket, és segítettük őket abban, hogy valódi megoldásokat kínáljanak fontos társadalmi ügyekre - a legkülönbözőbb témákban. Büszkék vagyunk rá, hogy sikerrel vonunk be - állami szerepvállalás híján gyakran külföldi - forrásokat, amiknek köszönhetően olyan civil szervezeteket támogathatunk, akik kiállnak a gyengébbekért, az elesettekért és a társadalom peremére szorultakért: a szegényekért, a menekültekért, a hajléktalanokért, a nőkért, az idősekért és a fiatalokért, felszólalnak az értelmetlen természetpusztítás, a közpénzek elherdálása, a bántalmazások és a kirekesztés ellen, védik a jogainkat és erősítik a közösségeinket. 

A teljes civil szektort érintő pályázati programjaink fő tevékenységünkké váltak, közülük is kiemelkedik a Norvég Civil Támogatási Alap első (2008-11) és második (2013-17) ciklusa, a Svájci-Magyar Civil és Ösztöndíj Alap (2012-15), valamint jelenleg is fut az EU-s támogatásból megvalósuló Közös Értékeink Program (2022-).

Kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a civil szervezetek egymással is együttműködjenek: osszák meg egymással tudásukat és tapasztalatukat, tanuljanak egymástól, hangolják össze munkájukat, indítsanak közös projekteket, és legyenek egymással szolidárisak a nehéz időkben is. 1996-2005 között havi találkozókon segítettünk összehangolni a környezetvédő “zöld” mozgalom csoportjainak a munkáját. 2003-ban létrehoztuk a Civil-Társ programot, hogy hozzájáruljunk egy civilbarát, a civil szervezetek működését támogató jogszabályi környezet létrejöttéhez. 

2010 után: eredmények kedvezőtlen környezetben is

A 2010-es években a civil társadalom lendülete megtört, a civil szervezetek és az állami szereplők közötti viszony kiéleződött. A partneri viszony leépülését a források elapadása kísérte, és a civil szervezetek működését korlátozó jogszabályok jelentek meg.

A civilek mozgásterének szűkülésére reagálva 2017-ben részt vettünk a civilek érdekvédelmét segítő Civilizáció koalíció megalapításában, aminek munkáját, találkozóinak szervezését 2018-2022 között mi koordináltuk.

Tevékenyen közreműködünk a civil társadalmat érintő szakmai javaslatok kidolgozásában önkormányzati, országos és európai uniós szinten egyaránt, állásfoglalásaink garanciát kérnek a civil szervezetek működésének a biztosítására, a partneri viszony újjáépítésére és a társadalmi párbeszéd újbóli megerősítésére. Kezdeményezésünkre európai szintű civil összefogás jött létre egy átfogó EU-s civil stratégia megalkotása érdekében. 

Aktívan keressük a lehetőségeket, hogy új forrásokat tegyünk elérhetővé a hazai civilek számára, 2022-ben az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values (CERV) programjának támogatásával indítottuk el a Közös Értékeink Programot, 2023-ban és 2024-ben pedig Szabad Média Pályázat néven több körben is pályázatot írtunk ki a Mérték Médiaelemző Műhellyel közösen a hazai független média támogatására, amelyet az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetségének forrásainak felhasználásával tudtunk megvalósítani.

Jelenleg is több közösségi és környezeti programunk fut, és évente megrendezzük a kettő összekapcsolódását szimbolizáló Év Fája versenyünket. Meggyőződésünk, hogy környezet és közösség egymástól elválaszthatatlanok: csak egy egészséges, szolidáris és demokratikus társadalom tud élhető környezetet fenntartani, és csak egy élhető környezetben működhet egy ilyen társadalom.

Pályázati programjaink, szektor- és szervezetfejlesztő munkánk révén továbbra is a hazai civil szervezeteket segítjük, hogy Magyarország egy szabad és demokratikus, szolidáris és igazságos, élhető és fenntartható ország legyen.