Foltányi Zsuzsa Biológus-újságíró a nyolcvanas években kapcsolódott be az akkor kibontakozó hazai környezetvédelmi mozgalomba. Aktív szerepet vállalt több alulról induló szerveződésben - mint például az ELTE Természetvédelmi Klubja -, több létrehozását pedig ő maga kezdeményezte: az ő ötlete és munkája nyomán jött létre az Energia Klub és a Föld Napja Alapítvány is. 1991-ben lett az akkor induló Partnership Program vezetője, ami 1994-ben alakult át azzá az Ökotárs Alapítvánnyá, melynek 2007-ig igazgatója, haláláig kurátora és tanácsadója maradt. Zsuzsa nemcsak környezetvédő, hanem a civil társadalom elkötelezett támogatója is volt: a zöld mozgalomban gyűjtött tapasztalataira építve hamar felismerte, mekkora szükség van a teljes, kilencvenes években szárnyait bontogató magyar civil társadalom megerősítésére. Így vált az ő keze nyomán az Ökotárs azzá, amit a hazai civilek meghatározó támogatójaként máig képvisel.
- A pályázás feltételei:
Az emlékösztöndíjra a tágabb értelemben vett környezettudományi vagy ehhez kapcsolódó területeken (pl. környezetvédelmi mérnök, természetvédelmi szakmérnök, humánökológia, közösségi tanulmányok) tanuló hallgatók pályázhatnak. A pályázóknak az alábbi feltételeknek kell megfelelniük:
- aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatók;
- kiemelkedő tanulmányi eredményekkel (törzstárgyaik átlaga 4-esnél magasabb), valamint
- aktív résztvevői a környezetvédelmi véleményformálásnak, civil közösségi kezdeményezéseknek vagy kutatási projekteknek.
Az ösztöndíjra nappali és levelező, támogatott és költségtérítéses képzésben részt vevő hallgatók is pályázhatnak.
- Az ösztöndíj részletei:
Az ösztöndíj egy tanévre, 10 hónapos időtartamra szól, havi összege 150 000 Ft.
Ez idő alatt a díjazottnak meg kell valósítania valamilyen konkrét eredményekkel, társadalmi és környezeti haszonnal járó kutatási vagy gyakorlati projektet (az ösztöndíj nem használható fel kizárólag kötelező tanulmányi feladatok elvégzésére, pl. szakdolgozatírás).
A kuratórium évente legfeljebb 3 (három) ösztöndíjat támogat.
- A jelentkezési folyamata:
A jelentkezőknek egy ösztöndíj-pályázati adatlapot kell kitölteniük, amelyhez csatolni kell az alábbi dokumentumokat. A pályázati adatlap ITT érhető el.
Beküldendő dokumentumok:
- Egy legalább 5000 és legfeljebb 9000 leütés hosszúságú esszé, amely bemutatja a jelentkező elhivatottságát környezetvédelmi, fenntarthatósági kérdések iránt, korábbi hozzájárulását a környezetvédelmi ügyekhez, jövőbeli célkitűzéseit, valamint az ösztöndíjból megvalósítandó projekt tervét.
- A következőket alátámasztó dokumentumok:
a) tanulmányi eredmények (pl. leckekönyv-kivonat)
b) releváns társadalmi-civil tevékenység és elért eredmények (pl. publikációk).
- Legalább 2 ajánlólevél a pályázó oktatóitól, mentoraitól vagy olyan civil /közösségi vezetőktől, akik megerősítik a jelentkező környezetvédelmi véleményformálás iránti elkötelezettségét.
- A kiválasztás folyamata:
A pályázatokat az Ökotárs Alapítvány igazgatója és négytagú kuratóriuma értékeli és ítéli oda. A döntés ellen fellebbezésnek helye nincs. A jelöltek értékelése az akadémiai teljesítmény, a környezeti ügyek iránti elkötelezettség, a bemutatott projektterv kidolgozottsága és várható eredménye, valamint az ajánlólevelek alapján történik. A rövidlistára került jelöltek személyes interjúra vagy további értékelésre is meghívhatók, ha szükséges.
- Fontosabb dátumok:
Február 25. Az Ökotárs Alapítvány a „FoZsu” emlékösztöndíjat első ízben Foltányi Zsuzsa halálának első évfordulóján, 2024. február 25-én hirdeti meg.
Április 22. Jelentkezési határidő: 2024. április 22. (Föld Napja).
Július 13. Az emlékösztöndíjasok a díj odaítéléséről szóló dokumentumot július 13-án, Foltányi Zsuzsa örökségének tiszteletére születésének évfordulóján, egy díjátadó ünnepség keretében vehetik át.
Szeptember Az ösztöndíj folyósítása a tanév kezdetével, 2024. szeptemberében indul, amiről az Ökotárs Alapítvány a díjazottakkal szerződést köt.
A pályázattal kapcsolatos kérdéseket a fozsudij@okotars.hu e-mailcímre várjuk!
Kapcsolódó tartalmak: