Konferenciánk apropóját az adta, hogy - bár a civilekkel kapcsolatos ügyek nem tartoznak uniós hatáskörbe - a civilek mozgástere egyre több tagországban szűkül. Erre reagálva az elmúlt 5 évben több, a civilek szempontjából fontos szakpoltikai kezdeményezés indult el uniós szinten (részben civil nyomásra), köztük az alábbiak:
- Vera Jourova elnökhelyettes portfoliójába nevesítetten belekerültek a civilek;
- az éves jogállamisági jelentések kitérnek a tagállamok civil társadalmainak helyzetére is;
- jelentősen megnövelt költségvetéssel és új típusú támogatásokkal elindult a CERV program, aminek aktuális az időközi felülvizsgálata;
- végéhez közeledik az európai egyesületről szóló irányelv jogalkotási folyamata (trialógus);
- 2023 tavaszán a Tanács – történetében először – következtetéseket adott ki a civilek demokratikus társadalmakban betöltött szerepéről.
Mindezek mellett az Európai Parlament és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság is több állásfoglalásban sürgette egy átfogó civil stratégia megalkotását, és az uniós szintű társadalmi párbeszéd megteremtését.
Sajnos azonban mindezekkel ellentétes hatású, a civilek számára potenciálisan veszélyes jogalkotási kezdeményezések is folyamatban vannak – ezek közül kiemelendő a „harmadik országok érdekképviseletének átláthatóságáról” szóló irányelv tervezete (a Defense of Democracy package részeként).
A felsorolt folyamatok átnyúlnak a soron következő ciklusra, és a felálló új intézmények - a Bizottság és a Parlament - feladata lesz azok lezárása. A civil társadalomnak ébernek kell maradnia, és továbbra is közösen kell fellépjünk egy olyan koherens és átfogó európai civil stratégia megalkotásáért, amely az egész kontinensen proaktívan szolgálja a közjóért dolgozó szervezetek védelmét.
A civil társadalom helyzete nem szerepel a magyar EU elnökség témái között, azonban a hazánkra irányuló figyelem jó apropót adott arra, hogy felhívjuk a figyelmet a felsorolt ügyek fontosságára, valamint arra, hogy az európai demokráciának elengedhetetlen része az erős civil társadalom.
A konferencián elhangzottak visszanézhetőek / olvashatóak (angolul)
- Móra Veronika és Szabó Máté köszöntőbeszéde - videó
- Mi a helyzet a civilekkel az EU-ban (kerekasztalbeszélgetés) - videó
- Az Európai Bizottság észrevételei a témához - prezentáció
- A távlatok: holisztikus védelem - videó
- A csoportmunka eredményei - jegyzet
- Civil tervek a lengyel EU elnökségre - videó
- zárszó: Móra Veronika és Szabó Máté - videó
A konferencián résztvevők közösen megvitatták a szükséges teendőket, amelyeket ebben a nyilatkozatban fogalmaztak meg az uniós intézmények felé.
Az esemény az Ökotárs Alapítvány és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szervezésében valósult meg.