CIVIL TÉRKÉP: TALÁLKOZÓK ÉS RENDHAGYÓ ESTEK

Új projektünk elindítása, szeptember eleje óta az Ökotárs munkatársai az országot járva 21 településen összesen 42 civil szervezet és közösség képviselőivel találkoztak és készítettek interjút, hogy felmérjék a helyi és regionális civil együttműködés lehetőségeit, a szükségleteket és akadályokat. 

Ennek nyomán szerveztünk civil esteket és fórumokat Győrben (november 20.), Székesfehérváron (november 22.), Szegeden (november 26.) és Nagykanizsán (december 4.) azzal a céllal, hogy találkozási-ismerkedési alkalmat teremtsünk a megyében és a környéken dolgozó szervezetek között, illetve a helyi érdeklődők, és a budapesti, országos szervezetek képviselői között.

A meghívott vendégek olyan jó gyakorlatokat, módszereket hoztak magukkal, amelyek inspirálhatják és segíthetik a Budapesten kívüli civilek munkáját. Győrben így szó esett a közösségi alapítványokról, illetve a közösségszervezésről, mint a helyi önrendelkezés és függetlenség eszközeiről, valamint az adománygyűjtés, közösségi finanszírozás csínját-bínját mutatták be hozzáértők – a NIOK és a Greenpeace szakemberei. Székesfehérváron expressz előadásokon mutatta be egy-egy tevékenységét hét „nagy” szervezet” – így például a TASZ képviselője a kórházi fertőzésekről, a Háttér Társaság a szivárványcsaládokról, a Lépjünk, hogy léphessenek! Egyesület pedig az ápolási díjról beszélt. Ezt követően helyi civil kezdeményezésekről, például a Civil Centrum Esélyköréről illetve a Velencei-tó környéki Felhő Csoportról beszélgettünk.

Szegeden országosan működő szervezetek (TASZ, Civil Kollégium Alapítvány, Marom Klub Egyesület, Ökotárs) előadásaikban arról beszéltek, hogy mely szolgáltatásaik érhetőek el vidéki szervezetek számára is és a gyakorlatban, hogyan tudnának jobban együttműködni az ország különböző területeiről érkező civilekkel. Az előadásokat követő kerekasztal beszélgetésben helyi aktív állampolgárokkal, civil szervezetek képviselőivel és a közönség aktív részvételével Szeged civil életét vettük górcső alá.

A Zalai Falvakért Egyesület és a Nagykanizsai Civil Kerekasztal együttműködésével az idei utolsó Civil Találkozó keretében több zalai kistelepülés képviselőivel olyan lehetőségekről beszélgettünk, melyek az aprófalvas térség közösségeinek fejlesztésére és mobilizására adhatnak lehetőséget. KÖZ-SZER-VEZ projektünk új pályázati lehetőségét is népszerűsítettük. A találkozón részt vett korábbi pályázónk az Eleven Gyál közösségszervezője, akinek bemutatkozó előadása nagy sikert aratott a résztvevők körében.